W większości polskich domów telewizor jest miejscem, przy którym spotyka się cała rodzina. Pełni szczególną funkcję, dlatego wiele osób decyduje się na zakup kina domowego. Czuć się w domu niczym w profesjonalnym kinie, znacznie poprawia podtrzymywanie kontaktów w rodzinie. Każde kino domowe składa się z zestawu projektora lub ekranu, oraz zestaw audio w którym znajduje się amplituner. Po co jest to urządzenie? Ten mały sprzęt który jest połączeniem wzmacniacza, odbiornika radiowego oraz dekodera dźwięku, pełni bardzo ważne funkcje:

  1. Umożliwia lepsze przechodzenie sygnałów audio z takich urządzeń jak: odtwarzacz CD, DVD, magnetofon, konsola do gier i wiele innych. Po ich wychwyceniu kieruje je do głośników i odtwarza we wzmocnionej jakości.
  2. W celu lepszego przetwarzania danych, wielokanałowe ścieżki dźwiękowe z filmów są dekodowane, co umożliwia odtwarzanie wysokiej jakości większości typów filmów.
  3. Umożliwia odbieranie audycji radiowych, niczym że zwykłego radioodtwarzacza.
  4. W przypadku wielu źródeł obrazu, takich jak np. konsola do gier i nagrywarka DVD umożliwia zorganizowane przełączanie ich.

Więc co to jest amplituner?

Jest to urządzenie do którego można podłączyć wszystkie inne urządzenia typu konsola do gier, odtwarzacz DVD, czy Blu-ray. Umożliwia to lepsze zorganizowanie, gdyż od tego elementu do połączenia z ekranem wykorzystuje się jeden kabel.
Nowoczesne wersje urządzenia, potrafią odtwarzać Dolby Pro Logic Iix, Dolby TrueHD, oraz DTS-HD Master Audio. Jest to konieczne, aby odtwarzać filmy Blue-ray na których zakodowanych jest około 8 kanałów dźwięku.

Co powinien zawierać amplituner?

Im nowsze sprzęty będzie musiał obsługiwać, tym więcej powinien mieć wzmacniaczy. W praktyce 7 wzmacniaczy o tej samej mocy wyjściowej zapewnia wysoką jakość systemu dźwięku przestrzennego.

  • Musi posiadać wejście HDMI. Zazwyczaj urządzenie to posiada 2 wyjścia HDMI oraz przynajmniej 4 wejścia.
  • Wbudowany skaler – jest odpowiedzialny za zwiększanie rozdzielczości obrazu z SD do HD. Oznacza to, że np. odtwarzając płytę w starszym typie SD, zostanie ona odtworzona w rozdzielczości HD. Nie oznacza to, że materiał zostanie odtworzony dokładnie tak samo jak w rozdzielczości HD, ale że obraz będzie lepszej jakości. Jest to szczególnie widoczne na tańszych telewizorach LCD.
  • Autokalibracja – Jak każde urządzenie, należy je odpowiednio skalibrować. W starszych modelach robi się to ręcznie, w nowszych zaś stosuje się do tego specjalny mikrofon. Kładzie się go w miejsce, z którego będzie się zazwyczaj oglądało i urządzenie skalibruje się samo.
  • Każdy egzemplarz posiada pilot. W droższych typach jest ich aż 2. Ten dodatkowy jest urządzeniem uczącym się, za pomocą którego można sterować wszystkimi urządzeniami podłączonymi do tego urządzenia. Jest to bardzo wygodna opcja, gdyż można tak zaprogramować pilot, aby przy naciśnięciu jakiej się chce kombinacji, móc włączyć i korzystać z innego urządzenia, bez ruszania się z miejsca.

Tańsze odpowiedniki amplitunera

W sklepach obecnie cały czas można się spotkać z analogicznym sprzętem. Przypomina on typowe sprzęty z ubiegłego pół wieku. Oczywiście na półkach cenowych można go znaleźć w wyjątkowo korzystnych cenach. Niestety w praktyce praktycznie nie da się go wykorzystać do kina domowego. Niektóre modele, które mają wmontowane dekodery i wyjścia analogowe, są w stanie współpracować z tą starszą i tańszą wersją. W większości przypadków ten typ, nie jest dobrym rozwiązaniem. W celu zaoszczędzenia nieco pieniędzy, można kupić cały zestaw kina z miniaturową jednostką centralną. Charakteryzuje się złączeniem amplitunera z odtwarzaczem. Audiofile nie będą raczej zadowoleni z tego rozwiązania, ale wszyscy inni ludzie, nie powinni dostrzegać różnicy. Innym pomysłem jest zastosowanie Soundbarów, czyli podłużnych kolumn. W nich wmontowane są wzmacniacz, odtwarzacz, a także kilkadziesiąt głośników.