Przed wprowadzeniem pierwszego IPada na Androidzie, czyli przed rokiem 2010 na rynku urządzeń multimedialnych istniała pewna luka, którą to Steve Jobs wypełnił swoim nowoczesnym – jak na tamte czasy urządzeniem.

W czasie premiery pierwszego nowoczesnego tableta rynek miał pewną istotną lukę, telefony komórkowe w tamtych czasach miały malutkie ekrany, dla których nowością były kolorowe wyświetlacze. Z kolei druga grupa naturalnych konkurentów tabletów – laptopy, były jeszcze dość toporne, wagą przekraczały 2 kg, a ich praca pozostawała wiele do życzenia.

Tablet w tamtych czasach idealnie się wpasował, był urządzeniem dotykowym, ze stosunkowo dużym ekranem oraz w miarę wytrzymałą baterią, dodatkowo posiadał najlepsze funkcje od telefonów i laptopów zamknięte w kompaktowym wnętrzu. Niestety od tamtego czasu zmieniło się wiele, telefony komórkowe urosły, zyskały dotykowe ekrany i równie pojemne baterie, z kolei postępujący proces ” odchudzania ” laptopów przybrał na sile doposażając je równocześnie w ekrany dotykowe. Czy zatem warto jeszcze kupić tablet? Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale postaram się przybliżyć Wam wady i zalety tych urządzeń.

Zalety tabletów

Wygodny, duży ekran.
W dobie konsumowania treści internetowych tablet o wiele lepiej sprawdza się niż telefon komórkowy, za sprawą dużo większego ekranu – standardowo jest to 10,1″ przeglądamy strony internetowe w ich pełnowymiarowym wydaniu, a nie odpowiednikach przystosowanych do urządzeń mobilnych.

Wsparcie mnogości aplikacji

Tablet podobnie jak nowoczesny smartfon mają doskonałe wsparcie w postaci szeregu aplikacji, nakładek, dodatków, które tworzą z naszego tabletu urządzenie skrojone pod nasze potrzeby. Dodatki takie jak Excel, klient poczty mogą zrobić z tabletu również podstawowe urządzenie biurowe idealnie pasujące od menedżerów często podróżujących. Z kolei dla użytku własnego wartością dodaną będzie aparat fotograficzny, mogący również nagrywać filmy w fullHD.

Zabawa grami dla najmłodszych i dorosłych użytkowników

Tablet to również świetny sprzęt do gier. Co prawda standardowe aplikacje dostępne na popularnych marketach nie powalają ani grafiką ani rozbudowaną fabułą, jednak dla zwykłego zabicia czasu nadają się idealnie. Dla bardziej wybrednej klienteli zawszę są dostępne bardziej ambitne, płatne produkcje. Ciekawą kategorią gier, która długo będzie wielką zaletą jest adaptacja popularnych gier planszowych. W formie na tablet takie gry są o wiele tańsze, a dodatkowo o wiele łatwiejsze w transporcie.

Malejące ceny urządzeń

W początkowych latach premiery ceny zaawansowanych tabletów oscylowały w granicach 2000 zł. Urządzenie było po prostu za drogie dla zwykłego użytkownika elektroniki. Rynek szybko zweryfikował zapotrzebowanie konsumenta wypuszczając wiele odmian budżetowych tabletów. Rosnąca popularność tabletów również wpłynęła na obniżkę ceny. Obecnie za dobrej jakość tablet z naprawdę dobrymi parametrami możemy mieć już za niecałe 1000 zł. Oprócz tego również rynek tabletów używanych jest bardzo zasobny w markowe sprzęty poleasingowe w przystępnych cenach.

Wady tabletów

Mało kompaktowy w porównaniu ze smartfonem.
Tablety, jak już zostało wspomniane to hybrydy telefonu komórkowego z laptopem. Z telefonów tablety zaczerpnęły między innymi apart fotograficzny. Jednak to co jest dla jednych zaletą, dla innych jest wadą. Otóż bardzo problematyczne jest robienie zdjęć urządzeniem, które nie mieści się dłoni.

Niepraktyczne dzwonienie

Wypuszczając na rynek tablet producenci wskazywali jako zaletę możliwość dzwonienia z tabletu. Rynek zweryfikował tą funkcję jako praktycznie nieużyteczną, która de facto podwyższa cenę urządzenia. Zwyczaj dzwonienia jest następujący: wyciągamy telefon z kieszeni lub torebki, dzwonimy do konkretnej osoby, rozmawiamy, a po skończonej konwersacji umieszczamy telefon w bezpiecznym miejscu, często niektóre te czynności robimy odruchowo, trudno jednak umieścić tablet w kieszeni, a nawet w damskiej torebce.

Kolejne urządzenie w domu

Po prawie 10 latach od boomu na rynku tabletów i rozwojowi technologicznemu smartfonów i laptopów tablet stał się sprzętem, który nie jest już unikatowy, jest kolejnym urządzeniem w domu, które musimy ładować, a w podróży na które musimy uważać chroniąc je przed kradzieżą – zupełnie niepotrzebnie. Większość wcześniejszych unikatowych funkcji przejęły smartfony, których przekątna w niektórych modelach jest porównywalna do małych tabletów.

Podsumowanie

Zwolenników zakupu tabletu jest tyle samo co ich przeciwników, tablet wypełnił pewną lukę na rynku urządzeń mobilnych, dzisiaj takiej luki już nie ma, smartfony urosły do rangi małych tabletów, a z kolei laptopy stały się mniejsze, bardziej multimedialne. Tablety wpłynęły więc na rozwój komputerów przenośnych i telefonów, ale czy jest to urządzenie niezbędne – decyzja należy do Ciebie.