Mimo niezaprzeczalnego postępu technologicznego w różnych dziedzinach naszego życia głośniki i ich konstrukcja nie uległy większej zmianie na przestrzeni lat.
Nadal są niezbędnym elementem toru akustycznego, to w głównej mierze od nich zależy jakość dźwięku. Powszechna opinia głosi, że więcej zależy od jakość głośnika niż od jakości pozostałego sprzętu audio – mowa tu wzmacniaczach czy odtwarzaczach CD, DVD itp. To sprawia, że kolumny surround to niezbędny sprzęt dla każdego freaka dźwięku. 

Idea tworzenia kolumny głośnikowych

Głośnik jako samodzielny przekaźnik sygnału ma wyjątkowo niską sprawność, ponieważ tylko maksymalnie kilka procent energii zamienianej jest na dźwięk, przeszło 90% jest marnotrawione w postaci wydzielanego ciepła. Dodatkowo w głośniku dźwięki wytwarzane są do ” przodu” i do ” tyłu „membrany. Z tego powodu umieszcza się je w obudowie, tak aby dźwięk mógł promieniować tylko w jedną stronę.

Konstrukcja kolumn głośnikowych

Jak zrobić głośniki w obudowie kolumny? sprawa jest banalnie prosta. W najprostszym wydaniu wycinamy we wcześniej zaprojektowanej kolumnie otwory i montujemy wcześniej zakupione głośniki. Głośnik sam w sobie ma bardzo niską sprawność. Fale dźwiękowe wytwarzane przez membranę głośnika z przodu oraz z tyłu nanoszą się wzajemnie. Dlatego tak istotne są kolumny głośnikowe. Jak więc zrobić kolumny głośnikowe dzięki którym dźwięk wydobywający się będzie czysty? Ważne jest odpowiednie wykonanie obudowy, tak aby dźwięk wydobywający się z zamontowanych głośników rozchodził się tylko w jednym kierunku.
Tak skonstruowana obudowa stanowi często o sukcesie lub porażce całej konstrukcji.

A to wszystko dlatego, że nawet wytrawne ręce konstruktora i wiedza w połączeniu z marnej jakości głośnikami mogą przynieść zadowalający efekt prawidłowego zestrojenia obudowy. To samo ma się w drugą stronę, można bowiem zaopatrzyć się w najlepsze możliwe głośniki na rynku, jednak osadzić je w źle wykonanej kolumnie głośnikowej i przez to uzyskać gorszy efekt niż w poprzednim przykładzie. Stąd tak istotne jest odpowiednie przemyślenie budowy kolumny, aby efekt był jak najlepszy.

Jak zrobić kolumny i z czego je zbudować?

Najważniejszym elementem w budowie kolumny jest jej obudowa. Konieczne jest aby była wykonana z drewna o bardzo dobrej jakości. Coraz częściej stosuje się również dobrej klasy zamienniki z płyty MDF, która jest odmianą płyty wiórowej, jednak o bardzo dużej gęstości, która jest porównywalnie do drewna trwała i wytrzymała.Spotyka się też obudowy aluminiowe, stosowane są one najczęściej w wyrafinowanych i bardzo drogich konstrukcjach.
Z kolei najdoskonalsze kolumny wykonane są z marmuru lub granitu, jednak są one trudne w obróbce, dodatkowo niezwykle ciężkie i najdroższe w wykonaniu.

Budując swoją kolumnę głośnikową musimy ją tak zabezpieczyć, aby pod wpływem dźwięków nie wpadała w rezonans, czyli nie drgała wraz z muzyką wydobywającą się z membrany głośnika.
W tym celu stosuje się specjalne grube ścianki wewnętrzne wraz z dodatkowymi wzmocnieniami sprawiającym, że całość konstrukcji jest solidna i trwałą. Czasem aby dodatkowo wygłuszyć konstrukcję stosuje się dodatkowo wewnętrzny materiał tłumiący w postaci wełny.

Wygląd kolumny głośnikowej

Kolumna głośnikowa, to najczęściej obudowa o kształcie zbliżonym do sześcianu. Taka budowa sprawia, że możliwe jest niwelowanie wewnętrznych rezonansów dźwięku wydobywającego się z głośników o różnych parametrach. Stawiając swoją kolumnę głośnikową możemy posłużyć się wiedzą i doświadczeniem producentów, czyli dodatkowo dociążyć dolną część obudowy zasypując ją piaskiem lub śrutem ołowianym, które zapobiegną dodatkowym drganiom.
Gdy pragniemy aby nasza kolumna była wolnostojąca potrzebne jest wykonanie specjalnego kolca pod obudowę, który zastąpi nam nóżkę, taki kolec ustawiony w stronę podłogi ograniczy przekazywanie drgań na podłogę. W tym celu można zastosować również specjalistyczne stabilne podstawki, czyli tak zwane standy, które możemy zakupić lub samodzielnie wykonać.