Bardzo intrygujący jest fakt, że coraz więcej osób marzy, aby w ich mieszkaniu zawitał telewizor OLED. Z tego powodu powstają kolejne pytania brzmiące przykładowo, dlaczego telewizory z matrycą OLED kosztują znacznie więcej niż LCD?, oraz co w nich jest takiego wspaniałego, że ludzie pragną go umieścić w swoich salonach? Oczywiście nie możemy zapomnieć o telewizorach QLED, czyli potencjalnej konkurencji dla telewizorów wspomnianych powyżej. Zatem przekonajmy się, jakie dokładnie są oba te telewizory i czym się charakteryzują

Co lepsze OLED czy QLED? 

Telewizor OLED

Ten rodzaj telewizorów będzie pod kilkoma względami lepszy niż jego przeciwnik przykładowo: zaoferuje głębszą czerń oraz bardziej jednolitą biel, kolory będą lepiej odwzorowane, przedstawiany obraz staje się płynniejszy, oferując przy tym szerszy kąt widzenia. Ostatnia kwestia jest w sumie najważniejsza, czyli cechuje się wysoką energooszczędnością.

TV QLED

Oferuje wyższy poziom jasności niż wcześniej opisany model. Szczególnie można to docenić, kiedy oglądamy materiały HDR oraz korzystamy z urządzenia w jasnym pomieszczeniu. Dużym atutem jest fakt, iż ta technologia będzie dłużej funkcjonować oraz zapewnia szerszy wybór przekątnych. Jednakże jaki telewizor byśmy nie wybrali z tych dwóch rodzajów. Z pewnością w obu przypadkach nie będziemy żałować zakupu.

Co to jest OLED?

W wielkim  skrócie wykorzystywany tutaj jest wyświetlacz zawierające diody LED powstałe wcześniej ze związków organicznych. Dlatego przed nazwą „LED” umieszczono literę „O”. Pierwsza różnica pomiędzy panelem OLED i LED zauważalna gołym jest taka, że w tym pierwszym przypadku dodatkowo podświetlenie nie jest wymagane, gdyż wiązki światła emitowane są samodzielnie. Właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu każdy piksel działa osobno. W rezultacie możemy uzyskać praktycznie nieskończony kontrast, co powoduje  żywe i wierne kolory, oraz bardzo głęboką czerń.

Co to jest QLED?      

Z takim określeniem można spotkać się od niedawna. Wbrew nazwie, jakie posiadają tę telewizory bliżej im do typowego LCD niż do OLED-a. Literka „Q” stosowana na samym początku nazwy informuje o zastosowaniu technologi Quantum Dot. W wolnym tłumaczeniu technologia kropek kwantowych. Polega to na montowaniu między podświetleniem a filtrami kolorów nanokryształów, które umożliwiają otrzymanie, lepszych kolorów na ekranie. Można śmiało rzec, że telewizor QLED to ulepszona wersja zwykłego telewizora LCD. Oferuje bardziej naturalne kolory i wyższy współczynnik kontrastu niż typowe LCD.