W dzisiejszych czasach nie ma chyba kierowcy, który nie wiedziałby, do czego służy GPS. To przydatne urządzenie można obecnie znaleźć nie tylko jako oddzielną nawigację, ale także jako aplikację wmontowaną w telefon komórkowy lub tablet. Bez względu na miejsce oraz jakość danego urządzenia, każdy z nich ma jedno zadanie: doprowadzić kierowcę do celu.

Co to jest GPS?

To w sumie niewielkie ale bardzo użyteczne urządzenie, nazywa się z angielska Global Positioning System. Ponieważ mało kto wie, jak działa GPS, warto wspomnieć o kilku szczegółach. By on działał, musi się połączyć z satelitarnym odbiornikiem GPS, który przekazuje mu, w jakiej dokładnie pozycji i w jakim miejscu się znajduje. Od wielu lat 24 satelity okrążają ziemię i zbierają oraz przesyłają informacje. Ponieważ każda z nich krążąc po satelicie, w różnym czasie wysyła sygnały, by GPS działał jak należy, potrzebuje pomiaru z co najmniej czterech satelit. Zasada jest taka, że z im większej ilości będzie sygnał, tym dokładniejsza będzie mapa.

Jaka nawigacja jest najlepsza?

W sprzedaży jest bardzo wiele rodzajów GPS, z których można korzystać, jednak wiele z nich pozostawia dużo do życzenia, gdyż są tak nieprecyzyjne, że mogą wskazywać drogę przejezdną, sytuacji, gdy most jest zamknięty, lub na rzece mostu w ogóle nie ma. Dlatego warto sięgnąć po takie, które będą najlepsze.

  • Urządzenie GPS – samo urządzenie ma wgrane mapy, które co jakiś czas muszą być aktualizowane, żeby można było stwierdzić, iż są dobre i skutecznie poprowadzą. Tego rodzaju sprzęty bardzo chętnie są wybierane przez zawodowych kierowców, jednak droższe są chętniej wybierane. Głównie dlatego, iż mają więcej możliwości aktualizowania map.
  • GPS w telefonie – to ostatnimi czasy dość powszechny sprzęt do nawigacji. Telefon jednak musi się charakteryzować konkretnymi funkcjami. Przede wszystkim musi mieć stały dostęp do Internetu, ponieważ tylko w taki sposób mapa będzie cały czas aktualna i bezbłędnie będzie prowadziła. Sprzęt musi mieć też dotykowy ekran co oznacza, iż telefony z klawiszami nie spełnią swojej funkcji. Musi on także mieć funkcje nawigacji, dzięki czemu znalezienie konkretnej drogi będzie bardzo proste.
  • GPS w tablecie – to rozwiązanie dla kogoś, kto nie ma telefonu dotykowego. W tablecie jest już wpisana funkcja GPS, jednak rzadko kiedy taki sprzęt ma połączenie z Internetem, z karty. Dlatego zewnętrzny Internet jest bardzo ważny.

Urządzenie GPS nie musi mieć dodatkowego stałego łącza internetowego. Mapy jednak trzeba co jakiś czas aktualizować, by były one jak najbardziej rzeczywiste. Wiele osób wie, do czego służy GPS, jednak dla wielu nie jest oczywiste, że mapa także może się pomylić, szczególnie, jeśli jest od dłuższego czasu nieaktualizowana. W takiej sytuacji może pokazać, że w danym miejscu mostem można przejechać, zaś kierowca widzi, iż nie ma tam przejazdu.

Jakie urządzenie GPS jest najlepsze?

Z pewnością najbardziej aktualna mapa będzie telefonie lub tablecie ze stałym łączem internetowym. Głównie dlatego, iż ciągle jest aktualizowana, a co za tym idzie, uwzględni, gdzie w danym momencie jest korek, jaka droga jest zamknięta z powodu robót oraz gdzie znajdziemy objazd. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku, ponieważ czasami nawigacja może wprowadzić kierowcę w błąd i zaprowadzić w inne miejsce, niż by się chciało. Warto jednak przyjrzeć się także typowym sprzętom GPS, gdyż wśród nich także są doskonałe urządzenia, które szybko i bez problemów przeprowadzą kierowcę przez nieznane drogi. Mimo wad takiego urządzenia, warto z niego korzystać, szczególnie, jeśli kompletnie nie znamy drogi i niestety musimy na czymś bazować. Oczywiście pozostaje mapa papierowa, jednak GPS eliminuje zatrzymywanie się i sprawdzanie drogi, gdyż przeprowadza nas płynnie przez wszystkie nieznane nam miejsca.