W technologii urządzeń mobilnych plastikowe karty z czipem określane mianem kart SIM, wykorzystywane są już od lat 90tych. Za ich pomocą operator telekomunikacyjny może zidentyfikować abonenta i udostępnić mu świadczone przez siebie usługi. Nieustający rozwój technologiczny wraz z biegiem lat powodował miniaturyzację plastikowych nośników mikroprocesorów, kompatybilnych z kolejnymi generacjami urządzeń. Obecnie powszechnym standardem stały się karty nanoSIM, których wielkość ograniczona jest jedynie wymiarami czipu. Następstwem ewolucji urządzeń mobilnych jest wprowadzenie kolejnej generacji modułów identyfikacyjnych, ale z pominięciem nośnika i zastąpieniem go wbudowanym w urządzenie układem. Esim co to jest?

Nowy standard kart SIM.

Śledząc informacje z branży urządzeń mobilnych coraz częściej można trafić na artykuły tłumaczące co to jest eSIM i jak działa. Najczęściej pojawiającą się odpowiedzią jest informacja, że to wbudowana w urządzenie karta SIM. Jest to prawdziwa informacja, jednak nie wyjaśnia dostatecznie zagadnienia. Kartą eSIM nazwać należy połączenie dwóch elementów służących operatorowi do identyfikacji abonenta. Pierwszym z nich jest fizyczny, miniaturowy moduł, na stałe wbudowany w płytę główną urządzenia. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest zaoszczędzenie miejsca potrzebnego na zamontowanie gniazda kart SIM. Pozwala to na unowocześnienie konstrukcji smartfona, lub zapewnienie jego wodoszczelności poprzez pozbycie się otworu na kartę SIM, a także wykorzystanie modułu łączności w urządzeniach o kompaktowych rozmiarach takich jak inteligentne zegarki i opaski sportowe. Drugim elementem umożliwiającym funkcjonowanie kart eSIM, jest systemowa możliwość zaprogramowania w konkretnym module danych identyfikacyjnych abonenta.

Sposób działania modułu eSIM.

Zastanawiając się jak działa eSIM należy wziąć pod uwagę, że standard ten to nie tylko moduł umieszczony w urządzeniu mobilnym, ale również oferowane przez operatora telekomunikacyjnego usługi związane z jego obsługą. Usługodawca tworzy specjalny profil, który zawiera wszelkie informacje pozwalające na identyfikację abonenta. Za pośrednictwem karty eSIM możliwe jest zaimplementowanie informacji zawartych w tym profilu do urządzenia mobilnego i tym samym umożliwienie korzystania z usług danej sieci telekomunikacyjnej. Zaletą takiego rozwiązania, poza oczywistym ograniczeniem wykorzystanej przestrzeni, jest możliwość zdalnej zmiany usług i operatora bez konieczności fizycznej wymiany nośnika. Poza tym do karty eSIM możliwe jest przypisanie kilku profili usługodawców, co w fizycznej formie wymagałoby skorzystania z kilku kart SIM.