Komputer to cudowny sprzęt. Jeśli mamy internet to mamy także dostęp do ogromnej bazy muzyki i filmów. Jednak aby w pełni się z tego cieszyć, potrzebujemy nie tylko jednostki centralnej z monitorem. Potrzeba nam jeszcze głośników.

Są różne wersje sprzętu audio do PCta. Możemy kupić dedykowane głośniki do blaszaka, które bardzo łatwo można podłączyć. Mamy także możliwość podłączenia kolumn z wieży stereo co będzie wymagało od nas już większego wysiłku. Natomiast jeśli posiadamy sprzęt przenośny, to możemy sprawdzić, czy akurat nasz egzemplarz nie jest fabrycznie wyposażony w głośniki.

Podłączanie głośników komputerowych

Jeśli zaopatrzymy się w głośniki PCtowe, to zwykle nie będzie problemów z ich podłączeniem. Jednak warto wystrzegać się tanich modeli, które bardzo często mają krótkie kabelki, co nie pozwala na wygodne przemieszczenie głośników. Może to być irytujące, szczególnie jeśli korzystamy z jednostki stacjonarnej, którą ciężko przenieść w inne miejsce wraz ze sprzętem audio na krótkim kablu.

Jak podłączyć głośniki do PCta?

  1. Przeciętne głośniki, które są dedykowane do PC, posiadają zasilanie zwykle przez wtyczkę, którą umieszczamy w gniazdku lub poprzez kabel USB, który podłączamy do odpowiedniego miejsca w pececie czy w innym sprzęcie.
  2. Kolejny kabel zwykle będzie posiadał końcówkę typu Mini-Jack. Zazwyczaj będzie on zielonego koloru i taki kabel także wpinamy w odpowiednie gniazdo (często też ma taki sam kolor) w PC bądź w przenośnym sprzęcie.
  3. Teraz wystarczy załączyć głośniki, jeśli mamy taki model, który tego potrzebuje.
  4. Włączamy PC i instalujemy sterowniki, o ile jest to konieczne. Zazwyczaj pecet robi to automatycznie.
  5. Jeśli głos dalej nie działa, to sprawdzamy, czy mamy najnowsze sterowniki do naszej karty dźwiękowej i czy są zainstalowane odpowiednie kodeki audio.

Podłączanie głośników z wieży stereo

Jeśli mamy wieżę stereo, którą możemy podłączyć do naszego sprzętu, to czemu by tego nie zrobić? Wszak jakość na takim sprzęcie będzie zwykle znakomita, a już na pewno lepsza od tanich głośników. Wadą takiego rozwiązania jest to, że nasz sprzęt nie będzie mobilny. Także nie zabierzemy ze sobą (raczej) wieży stereo i przenośnego PCta na tydzień w góry czy w inne miejsce…

Wieża stereo, czyli jak podłączyć głośniki do komputera?

Jeśli nasza wieża jest sprawna, głośniki są podłączone do centrali, to potrzebujemy zwykle jednej rzeczy, aby połączyć nasz sprzęt i laptop czy pecet. Zazwyczaj będziemy potrzebowali kabla z końcówką Mini-Jack a z drugiej strony posiadającego dwie końcówki Cinch. Dzięki niemu będziemy mogli połączyć nagłośnienie do PC.

Niektóre nowsze wieże stereo mogą być już wyposażone w inne możliwości połączenia. Jednak zwykle te starsze modele bazują jeszcze na końcówkach Cinch. Dlatego kabel z przejściówką Mini-Jack będzie wybawieniem w takiej sytuacji.

Jak podłączyć głośniki do laptopa?

Bardzo prosto! Podłączamy odpowiednią końcówkę do odpowiedniego miejsca w nim. Nie ma tutaj większej filozofii. Tak jak wszędzie indziej zwykle mamy do czynienia tutaj kablem USB oraz takim, który jest zakończony Mini-Jackiem. Działamy analogicznie jak w sytuacji z jednostką stacjonarną. Cały proces jest ułatwiony dzięki temu, że wtyczki i gniazda w urządzeniu przenośnym często mają takie same kolory, aby ułatwić nam podłączenie.

Nie Mini-Jack, a Jack!

Jak podłączyć nasz sprzęt grający, kiedy zamiast końcówki Mini-Jack kabel jest wyposażony w końcówkę Jack? Wtedy mamy za dużą wtyczkę do za małego gniazdka. Jednak w takiej sytuacji nie ma co panikować, bo można łatwo sobie poradzić z tym problemem. Jak? Wystarczy przejść się do jakiegoś sklepu ze sprzętem elektronicznym bądź audio i poprosić o przejściówkę z Jack na Mini-Jack. Dzięki niej będziemy mogli zwyczajnie podłączyć sobie sprzęt.