Pamięć urządzeń mobilnych jest ograniczona, a dodatkowo często podyktowane jest to ceną. Żeby zaoszczędzić na zakupie, często oczywistym wyborem będzie sprzęt o tych samych parametrach, z jedną różnicą określoną w GB. Co zrobić, gdy pamięć smartphone’a się przepełnia, a nowych plików nie ubywa, tylko nieubłaganie zajmują co raz to więcej miejsca? Warto wtedy zainwestować w kartę pamięci, czyli nośnik zewnętrzny, który można bez problemu przenosić z urządzenia na urządzenie, a więc jest to inwestycja na lata, w odróżnieniu od najnowszego telefonu. W tym poradniku zostanie omówione jak przenieść zdjęcia z telefonu na kartę pamięci na dwa różne sposoby, więc zapoznaj się z nimi i zdecyduj osobiście, który jest łatwiejszy dla Ciebie.

Wyjaśnienie krok po kroku: jak przerzucić zdjęcia na kartę pamięci?

Przed zakupem karty, najważniejsze to sprawdzenie jaki rodzaj oraz maksymalna pojemność jest obsługiwana przez urządzenie. Ważne, aby nie kupować karty w ciemno, ponieważ nie wszystkie dostępne na rynku modele są obsługiwane przez urządzenia mobilne. Gdy już się zakupi i włoży kartę do telefonu, ważne jest, aby uruchomić urządzenie ponownie, gdyż system musi wczytać i dodać prawidłowo nowe źródło pamięci, z której będzie korzystać. Samo przeniesienie zdjęć na kartę pamięci nie jest skomplikowanym procesem, jednak jest trochę czasochłonne i wymaga cierpliwości.

Sposób nr 1. Jak przenieść zdjęcia z telefonu na kartę pamięci.

Sposób ten jest bardzo prosty i często wygodniejszy dla osób, które nie do końca nadążają z postępem technologicznym. Żeby przenieść zdjęcia, z urządzenia na kartę wystarczy:

– Wejść do menu lub na pulpicie urządzenia otworzyć aplikację Galeria, ewentualnie odszukać folder „Moje pliki/obrazy”

– Przytrzymać miniaturkę podglądową zdjęcia do czasu, aż pojawi się w lewym górnym rogu kółeczko z zaznaczeniem.

– Wystarczy zaznaczyć wszystkie elementy, które mają zostać przeniesione na kartę pamięci.

– Klikając na dolnym pasku „Przenieś”, na górze obok „obrazy” znajduje się ikonka folderu, w który należy kliknąć.

– Wybierając dostępną pozycję „Karta Pamięci” po przejściu do nośnika warto, klikając w trzy pionowe kropki w górnym rogu, wybrać opcję „utwórz katalog”

– Po utworzeniu i otwarciu nowego miejsca, wystarczy na dolnym pasku wybrać „Przenieś tutaj” i zdjęcia automatycznie zostaną przeniesione z telefonu na kartę pamięci.

Warto tutaj uważać, aby podczas przenoszenia nie użyć opcji „kopiuj” gdyż utworzy to kopię zapasową zdjęć, przez co będą dostępne nie tylko na karcie pamięci, ale ciągle i na urządzenie mobilnym.

Sposób nr 2. Jak przenieść zdjęcia na kartę pamięci przy użyciu komputera?

Tutaj ważne jest, aby komputer stacjonarny, lub laptop posiadał czytnik kart pamięci. Jeśli nie posiada wbudowanego, można użyć czytnika zewnętrznego, podłączone go systemu przez kabel USB. Karty microSD, które są najczęściej używane w telefonach, nie mogą być bezpośrednio włożone do czytnika kart, potrzebują specjalnego adaptera, który jest przeważnie dołączony do zakupu. Po włożeniu karty pamięci i prawidłowego rozpoznania przez system należy odszukać aplikację systemową „Mój komputer” a tam, oprócz pamięci wewnętrznej dysku twardego, pojawi się dodatkowe źródło z pojemnością liczoną w GB.

– Należy otworzyć folder karty pamięci i odszukać folder DCIM, gdyż to tam najczęściej zlokalizowana jest galeria telefonu.

– Po otwarciu DCIM, klikając w wolne pole prawym przyciskiem myszy, należy wybrać opcję „Utwórz nowy folder”

– Teraz należy zlokalizować zdjęcia na komputerze, które mają zostać przekopiowane.

– Wystarczy zaznaczyć zdjęcia i klikając na jedno z nich prawym przyciskiem myszy wybrać „kopiuj” lub trzymają przycisk Ctrl wcisnąć jednocześnie przycisk C (Ctrl+C), jest to skrót klawiaturowy, który także służy do kopiowania elementów.

– Na samym końcu wracając do nowo utworzonego folderu na karcie pamięci, można przy użyciu prawego przyciska myszy wybrać „wklej” lub korzystając ze skrótu klawiaturowego Ctrl+V, wkleić wybrane zdjęcia.

– Po wyjęciu karty z czytnika, należy pamiętać o wyjęciu jej z adaptera i włożyć do wyłączonego telefonu, aby prawidłowo wczytał pliki po uruchomieniu.