Wielu z nas zastanawia się nad tym „Jak zainstalować Windows 11 na starym komputerze?” i co najważniejsze tu chodzi o określenie parametrów sprzętowych, a nawet o to jakie wymagania ma ten system. Dlatego też nie każdy komputer, który ma te pięć lat lub więcej da się jednoznacznie zaliczyć do starych. Mowa tu konkretnie o tym, że niektóre komputery w wieku pięciu lat mają ten procesor o czterech rdzeniach, dobrą kartę graficzną i lepszy typ pamięci RAM typu DDR3 lub DDR4. Mowa tu konkretnie o tym, że taki pięcioletni komputer mógł jako nowy kosztować te kilka średnich miesięcznych pensji krajowych, bo zakupił takowy specjalista od dronów, który dosłownie co dzień zajmuje się edycją materiału filmowego nakręconego w jakości 4K lub 6K. Tacy specjaliści rzecz jasna nie kupują tego, co popadnie i co równie istotne liczą się z tym, że po jakichś trzech latach użytkowania zapewne będą musieli zainstalować nowy lepszy system, bo do starszego nie będą mogli pobrać tych niezbędnych aktualizacji. Kluczowe znaczenie ma też i to, że nowy system może kosztować znacznie mniej od nowego laptopa, który za jakieś cztery lub pięć lat może mieć procesor o jakichś dwunastu rdzeniach i kosztować tyle co auto kompaktowe w wieku ośmiu lat z ciekawym wyposażeniem.

Windows 11 na starym komputerze – podejście do kosztów

Pewna część z nas doskonale wie o tym, że Windows 11 na starym komputerze za jakiś czas będzie oznaczać tego typu system na laptopie z procesorem o czterech rdzeniach lub na tym o ośmiu. Pewnym jest też i to, że druga z tych opcji to lepszy kandydat do tego systemu. Problem tkwi jedynie w tym, że taki komputer nie kosztuje mało i to nawet jeśli jest to egzemplarz powystawowy. Większość z nas ma niestety tę tendencję do myślenia portfelem, czyli wybieramy tę najtańszą nową lub powystawową opcję potrzebną nam do pracy w danym czasie. Wiele znaczą też i te filmy publikowane w sieci, a są one związane z systemami i z ich wymaganiami sprzętowymi. W ich przypadku ludzie oczytani wyraźnie wspominają o tych minimalnych wymogach sprzętowych dla systemu Windows 10 i dla systemu Windows 11. Porady te są dostępnymi od ręki, czyli wystarczy jedynie wpisać odpowiednią frazę do wyszukiwarki.

Laptop powystawowy

Prawdą jest też i to, że wielu z nas zakupi laptop powystawowy spełniający te minimalne lub nieco wyższe wymogi do zainstalowania systemu Windows 11. Taki jest najczęściej tańszy i to tylko dlatego, że spędził te kilka lat na wystawie sklepowej. Ważnym jest też i to by był to laptop markowy z procesorem Core i9 o ośmiu rdzeniach lub z procesorem Core i7 o sześciu. Taki to zapewne przynajmniej te trzy lata użytkowania.