Nie od dziś wiadomo, że kamery sportowe stały się jednym z ważniejszych elementów, które zostają przez nas zabrane na wczasy. Taka kamera oferuje wiele możliwości zarówno dla profesjonalistów, jak i przysłowiowych laików. Sprawdźmy zatem, jakie kamery sportowe spełniają maksimum oczekiwań wśród najbardziej wymagających operatorów. Jaka kamera na wczasy będzie odpowiednia?

Dlaczego warto zabrać na wczasy kamerę sportową?

Kamery sportowe znalazły sobie stabilne miejsce wśród sprzętów fotograficznych i video. Wiele osób uważa je za coś „lepszego”, ponieważ dają nam niesamowite możliwości realizacji obrazu. Taka kamera sportowa zarówno robi dobre zdjęcia, jak i nagrywa doskonałej jakości filmiki. Kamery sportowe często są wykorzystywane przy czynnościach mniej stabilnych lub wymagających adrenaliny. Dużo łatwiej jest nam skoczyć do wody, czy nurkować z małą kamerą sportową, aniżeli dużą kamerą czy aparatem fotograficznym. Kamery sportowe zjednały sobie wielu fanatyków, którzy swoich wakacji, wyjazdów, nie wyobrażają sobie bez uchwycenia najbardziej spektakularnych momentów na swoim dysku. Dużym plusem jest również fakt, że taka kamera jest stosunkowo mała i poręczna, stąd zmieści się nam nawet w bardzo małych bagażach. Mimo małych gabarytów nie powstydzi się swoich parametrów, które niejednokrotnie przewyższają niektóre dużo większe sprzęty. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery sportowej na wczasy?

Decydując się na zakup kamery sportowej, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego najbardziej będzie nam taka kamera potrzebna. Jedni określą swoje preferencje wybierając świetnej jakości zdjęcia, a nagrywanie filmików video będzie dla nich po prostu opcją dodatkową. Inni chcą używać kamery tylko w celach nagrywania filmików, dlatego dla nich najważniejszy będzie czy kamera nagrywa w opcjach Full HD, czy może 4K. Jednym z najważniejszych parametrów kamer sportowych jest właśnie możliwość nagrywania filmów w trybie Full HD, 4K, a nawet 5K. Dodatkową zaletą jest również matryca aparatu, która pozwala nam na zrobienie doskonałych zdjęć. Dużą zaletą jest również wodoodporna obudowa, która pozwala zanurzać sprzęt pod wodą bardzo głęboko. Starsze kamery sportowe, umożliwiają za dodatkową opłatą dokupienie tzw. obudowy wodoodpornej, zakładanej na kamerę. Warto więc zastanowić się nad swoimi preferencjami. 

Ranking kamer sportowych

1. GoPro HERO7, to wcześniejsza generacja jednej z najpopularniejszych modeli kamer sportowych. Ceny tego sprzętu rozpoczynają się od 969zł. Kamera ta jest całkowicie wodoodporna i pozwala nagrywać filmy w jakości Full HD. Wyposażona jest w aparat o matrycy 10MP z wbudowaną stabilizacją obrazu co pozwoli na zrobienie pięknych zdjęć także w ekstremalnych warunkach. Dużą wygodą jest także sterowanie głosowe oraz automatyczne tworzenie kopii zapasowych w chmurze. 

2. Lamax X 10.1 jest jedną z tańszych kamer sportowych. Jej ceny zaczynają się już od 654zł. Kamera ta posiada matrycę aparatu 12MP, a filmiki nagrywane są w jakości 4K. Ta wodoodporna kamera sportowa pozwala zejść na głębokość nawet 40m pod wodę, co umożliwia filmowanie morskiej fauny i flory. Dużą zaletą tej kamery są dwie baterie w zestawie, dzięki którym osiągniemy 90minut ciągłej pracy na każdej z nich. 

3. GoPro HERO9 Black, to kamera posiadająca niesamowite możliwości nagrywania filmów w jakości 5K w 30kl./s lub 4K w 40kl./s.  Jest to najnowsza kamera generacji GoPro wyposażona w aparat 23,6MP, pozwalający robić doskonałe jakościowo zdjęcia. Ta kamera sportowa posiada dwa ekrany, które zapewnią nam lepszą obsługę urządzenia. Kamera jest wodoodporna i odporna na wstrząsy. Ceny GoPro HERO9 Black rozpoczynają się od 2099zł.

Jaka kamera sportowa na wczasy?

Powyżej przedstawiliśmy 3 modele kamer sportowych, które według popularnych rankingów są uznawane za jedne z najlepszych sprzętów tego rodzaju. Zatem jaką kamerę kupić? W co zainwestować? Tak jak zostało wcześniej wspomniane, musimy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, do czego taka kamera sportowa ma nam w głównej mierze służyć. Warto wybrać kamerę z możliwością rejestrowania filmów w trybie 4K, bądź Full HD, ale także sprawdzić głębokość zanurzenia kamery pod wodą oraz stabilizacji obrazu i odporności na wstrząsy. Jednym z głównych czynników decydujących o zakupie danego sprzętu, będzie przede wszystkim cena, która w wielu przypadkach gra najważniejszą rolę.