Każdy człowiek lubi słuchać muzyki. Jest wiele typów, które działają w różny sposób na różnych ludzi. Niestety telefony nie zawsze są wystarczająco głośne i mają bardzo przyjemny dźwięk. W takiej sytuacji doskonale sprawdza się głośnik przenośny. Jego podstawowymi atrybutami powinno być lekkość, ale nie delikatność, aby nie uszkodził się przez użytkowanie w podróży.

Komunikacyjne profile bluetooth

  1. A2DP – służy jedynie do przenoszenia sygnału do głośnika.
  2. AVRCP – Ten typ nie tylko odtwarza muzykę, ale umożliwia także sterowanie z poziomu głośnika.
  3. HFP – przeznaczony jest do komunikacji głosowej za pomocą głośnika.
    Najlepszy przedstawiciel to taki, który umożliwia to wszystko. Kiedy podejmowana jest decyzja jaki głośnik przenośny kupić, należy się zastanowić nad kilkoma rzeczami.

Na jaki wydatek można sobie pozwolić?

Tym, na czym najbardziej zależy użytkownikom, to oczywiście jakość dźwięku. Niestety im większa jakość, tym też droższy sprzęt. Nie należy się decydować na zakup, jeśli nie można wcześniej wypróbować działanie, podobnie sklepy internetowe oferują możliwość zwrotu do 14 dni. Znośny dźwięk jest w częstotliwości od 60 do 20 000 hz. Innym ważnym parametrem jest natężenie dźwięku. W przypadku przenośnego urządzenia moc musi być w przedziale od 6 do 10 watów. Tylko taki poziom daje możliwość swobodnego słuchania, zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Dodatkowa moc opisana skrótem P.M.P.O mimo że wygląda kusząco, to nie ma ona żadnego znaczenia.

Najważniejsze parametry to częstotliwość oraz natężenie

Zastosowanie głównie w budynkach, czy terenie. Te domowe wersje zwykle posiadają większą moc oraz mają więcej funkcji. Mogą pełnić rolę budzika a nawet ładowarki. Dzięki akumulatorowi możliwe jest słuchanie muzyki nawet przez parę godzin. Do warunków domowych wystarczy pojemność dająca 2 godziny słuchania, ale osobom podróżującym bardziej przyda się akumulator trzymający 10 godzin. Osoby podróżujące, powinny szczególną uwagę zwrócić na dodatkowe wzmocnienie ścianek. Niektóre modele mają możliwość łączenia się z więcej niż jednym urządzeniem. W praktyce oznacza to, że z jednego urządzenia słuchana jest muzyka, a kiedy nadchodzi połączenie telefoniczne, to głośnik automatycznie przełącza się na telefon. Funkcja ta nazywa się multipoint.

Ranking głośników przenośnych 2018

Przy decyzji, jaki głośnik bluetooth wybrać, należy oczywiście przejrzeć propozycje. Nie zawsze jednak wysoka cena oznacza także wysoką jakość.

  1. Jako przykład dobrej jakości, w przeciętnej cenie jest głośnik Bose SoundLink revolve. Ma bardzo estetyczny kształt i doskonale rozprowadza dźwięk. Kupno głośnika bluetooth tego typu oznacza wydatek rzędu prawie 900 zł. Jest on przeznaczony bardziej do pomieszczeń zamkniętych. Zapewnia jednolity dźwięk bez względu na oddalenie od źródła. Jest wytrzymały na upadki, a do tego wodoodporny. Działa przez 12 godzin, a zasięg komunikacji wynosi 9 metrów.
  2. JBL Flip 4 także pozwala na emitowanie wysokiej jakości dźwięków przez 12 godzin, przy czym kosztuje dosłownie połowę mniej. Także jest zrobiony z mocnych oraz wodoodpornych materiałów, oraz ma wbudowaną technologię tłumienia zakłóceń oraz echa. Jest na tyle wodoodporny, że można go nawet zanurzyć w wodzie na cały metr przez pół godziny i nic się nie stanie. Ma jednak słabsze basy niż wyżej wspomniany model, jednak podobno nie utrudnia to przekazu.
  3. Niespotykany model to Creative Chrono. Pełni ono funkcje nie tylko głośnika, ale także budziku, zegara oraz radia. Zestawienie zostało wystylizowane na lata 90 i bardzo przypomina radio z tamtych czasów. Na bieżąco jest wyświetlana na ekranie wielkimi liczbami aktualna godzina. Cena wynosi około 150 zł, a odbiornik jest dosyć poręczny i lekki. Mimo, że nie jest bardzo wodoodporny, to zachlapanie wodą nie stanowi problemu. Najlepiej ustawić go w pozycji pionowej, gdyż znajdujące się w nim 2 głośniki lepiej wtedy współgrają. Jedyna wada to brak możliwości zapisywania nazw kanałów radiowych.