Większość ludzi nie wyobraża sobie wykonywania codziennych rutynowych obowiązków bez muzyki. Podobnie, jeśli chodzi o odpoczywanie. W ofercie wielu sklepów są wzmacniacze. Co to jest? To niewielkie urządzenie zaraz po podłączeniu sprawia, że dźwięk jest bardziej czysty mocny, oraz przyjemny. Kiedy ktoś zdecyduje się na kupmno wzmacniacza stereo musi pamiętać o kilku kwestiach:

Początkujący powinni poszukiwać urządzeń zintegrowanych

W takiej sytuacji zaraz po zakupie jedyne co trzeba zrobić to podłączyć urządzenie do źródła prądu i cieszyć się wszystkim co ma w ofercie. Wystarcza to większości ludzi. Niektórzy jednak z wrażliwszym słuchem decydują się na poszukiwanie wzmacniacza dzielonego i samodzielne dobranie idealnej proporcji i natężenia dźwięku. Jednakże na coś takiego mogą pozwolić sobie jedynie doświadczeni poszukiwacze, którzy wiedzą jaki sprzęt, co im da i co można zrobić aby go poprawić. Gotowe, zintegrowane urządzenie jest gotowe do użycia, nie trzeba nic w nim zmieniać, dokupywać. Już teraz jest w pełni sprawne i wystarczające, aby dać harmonijne brzmienie.

Jaki wzmacniacz wybrać?

Ten, który ma więcej wejść na tylnej ściance.
Zasada jest prosta. Jeśli ktoś będzie chciał rozbudowywać swój system nagłośnienia potrzebuje wielu wejść. Im jest ich więcej, tym więcej urządzeń można do niego podłączyć.

Do najważniejszych należą:

  • wejście analogowe (podłączenie do telewizora)
  • złącze RCA audio ( do większości sprzętów analogowych)
  • złącze RCA phono (możliwość podłączenia przedwzmacniacza gramofonowego)
  • złącza USB, obie strony
  • mogą wystąpić złącza koaksjalne (umożliwiają przesyłanie sygnałów z pominięciem formy analogowej, co usuwa straty w jakości)
  • złącze optyczne najczęściej typu TOSLINK ( przesyła w bardzo specyficzny sposób sygnały PCM audio. Najlepsze w nim jest to, że tak przesłany sygnał nie jest wrażliwy na zakłócenia ze źródeł radiowych, czy elektromagnetycznych.)

Moc wzmacniacza musi pasować do pomieszczenia

Kiedy ktoś zastanawia się jaki wzmacniacz stereo kupić, myśli przede wszystkim, aby dźwięk był taki sam w każdym miejscu pomieszczenia. Najlepsza jakość dźwięku jest zazwyczaj dokładnie w połowie pełnych możliwości sprzętu. Przekroczenie tej granicy zazwyczaj łączy się z większą ilością zniekształceń i mniejszą przyjemnością słuchania. Na 15 metrowy pokój idealnie wystarczy od 25 do 40 watów mocy na kanał. 30 metrów potrzebuje od 80 do około 100 watów mocy, a 50-cio metrowy nawet 150 watów mocy.

Które funkcje wzmacniacza mogą być przydatne?

Wszystko zależy od indywidualnych propozycji. Niektóre modele mają możliwość korzystania ze standardów bluetooth. Oznacza to np. że możliwe jest odtwarzanie piosenek bezpośrednio z telefonu, bez potrzeby łączenia kabli. Istnieje także funkcja która daje możliwość rozbudowy wzmacniacza. Warta uwagi jest także Multi-room. Jest to jedna z najbardziej przydatnych funkcji. Umożliwia przesyłanie sygnału przez ściany, czyli kontrolę nad urządzeniem nawet z odległego pokoju. Ostatnim wartym uwagi dodatkiem jest „funkcjonalność sieciowa”. Jak sama nazwa wskazuje jest to po prostu zwiększona dostępność do np. przesyłania muzyki bezpośrednio z laptopa, dostępu do radia internetowego, czy tzw. serwisów strumieniowych. Należą do nich: Tidal, Deezer czy Spotify.

Wypróbuj zanim kupisz

Każdy profesjonalny salon umożliwia wysłuchanie, w jakich tonach działa dane urządzenie. Podobnie sklepy internetowe pozwalają na oddanie zakupionego produktu w przeciągu 14 dni. Każdy produkt różni się jakością dźwięku. To, że jakiś rodzaj jest droższy od innych nie oznacza że ma lepszy dźwięk. Dlatego pracownicy często sami zachęcają do wypróbowania sprzętu. Każdy, kto pracuje w tego typu punktach musi posiadać wiedzę na temat sprzedawanych produktów.

Jeśli pojawia się jakieś wątpliwości zawsze można ich zapytać i oczekiwać profesjonalnej pomocy. Kierowanie się setką najbardziej popularnych wzmacniaczy, w sieci także nie jest dobrym sposobem, dopóki nie przeczyta się powyższych punktów. Każdy człowiek ma inne potrzeby i to, że komuś innemu dany produkt odpowiada, nie oznacza że innej osobie także się spodoba.