Radio, czyli sprzęt, bez którego obecnie wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Tunery radiowe umilają nam życie w pracy, w podróży czy podczas samotnego relaksu. Dzięki niemu wiemy też co dzieje się na świecie lub gdzie był wypadek, co umożliwia nam bezpieczne życie.

Jednak nie zawsze ten sprzęt był dostępny. Mało kto wie, kiedy wynaleziono radio. Poniżej w tekście więcej informacji na temat radia i jego wynalazcy.

Czy Marconi wynalazł radio?

Sprawa związana z tym, kto jest prawdziwym wynalazcą tego sprzętu, jest skomplikowana. Długo myślano, że wynalazł radio Guglielmo Marconi. Zdania są podzielone na ten temat. Wikipedia uznaje, że za wynalezienie radia odpowiedzialny był Nikola Tesla.

Niestety Tesla za życia nie dostał statusu wynalazcy tego sprzętu. Dopiero po jego śmierci przyznano mu takie prawa. W którym roku to było? W 1943 Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał Tesli prawa patentowe. Do tego czasu Guglielmo Marconi był uważany za wynalazcę i często można się spotkać z przekonaniem, że to właśnie on jest wynalazcą tego urządzenia.

Aczkolwiek sam Guglielmo Marconi przyznawał się do tego, że podczas pracy nad radiem używał wcześniejszych prac Tesli.

Nikola Tesla – historia

Kto wynalazł radio? Obecnie wiemy, że według prawa był to Nikola Tesla. Walczył on w sądzie, z tym że jego oponent stosuje w swoim radiu jego wcześniej opatentowaną cewkę – bez jego zgody. Smutny jest fakt, że długie i drogie procesy sądowe doprowadziły Teslę do bankructwa. Na dodatek to jego przeciwnikowi sądowemu przyznano nagrodę Nobla. Był to dla Tesli z pewnością bardzo smutny i ciężki okres życia. Jego patent na radio był gotowy w 1900 roku, ale niestety ubiegł go o kilka dni Guglielmo Marconi.

W jakim kraju wynaleziono radio?

Nie tylko istotne jest gdzie, ale również, kiedy wynaleziono radio. Zatem jak to było? Guglielmo Marconi rozpoczął już swoje prace w 1894 roku, a pierwszą łączność radiową na odległość kilometra uzyskał w 1895 roku. Wszystko to miało miejsce we Włoszech. Następnie przeprowadził się w 1896 roku do Anglii, gdzie przeprowadził pierwszą publiczną transmisję radiową, umieszczając swoje urządzenie na dachu poczty.

Domysły – kto stoi za wynalezieniem radia?

Tak naprawdę do tytułu wynalazcy radia podawano trzy osoby, a mianowicie byli to:

  1. Guglielmo Marconi
  2. Nikola Tesla
  3. Aleksander Popow

Kim był i w jakim kraju żył Aleksander Popow?

Aleksander Popow był rosyjskim fizykiem. Znany jest z tego, że 7 maja 1895 roku przedstawił on swoją pracę pod tytułem: „O stosunku proszków metalowych do drgań elektrycznych”. Także zaprezentował po raz pierwszy publicznie przyrząd do wykrywania i rejestracji drgań elektrycznych. Jednak jego głównym zamierzeniem i celem było wykrywanie burz.

W którym roku powstało radio internetowe?

Nic dziwnego, że z pojawieniem się sieci ludzie zaczęli myśleć o stworzeniu radia internetowego. Pierwsze powstało już w 1993 roku. Obecnie można słuchać setek stacji radiowych, które mają ciekawe audycje. Także są teraz radia, które działają tylko w internecie.

Kto jest odpowiedzialny za wynalezienie radia?

Wiadomo już, że początkowo uznawany był za wynalazcę radia Guglielmo Marconi i dostał nawet nagrodę nobla za to. Jednak cały czas toczył sprawę sądową z Teslą co do praw patentowych. Nikola Tesla dopiero pośmiertnie wygrał sprawę i stał się oficjalnym wynalazcą radia. Dlatego warto pamiętać, że to on, a nie Guglielmo Marconi ma prawa patentowe do tego wynalazku.

Smutne jest to, że nie dość, że Nikola Tesla zbankrutował podczas rozpraw sądowych, to jeszcze musiał patrzeć, jak inna osoba dostaje nagrodę Nobla za jego wynalazek. Dodatkowo dopiero po śmierci dostał prawa patentowe – czego nie mógł być pewien za życia. Jeszcze smutniejszy jest fakt, że ciągle wiele ludzi mówi o tym, że to nie Nikola a Guglielmo Marconi wynalazł radio.