Smart TV to urządzenia, które zapewniają nam naprawdę wiele możliwości rozrywki. Poza oglądaniem klasycznej telewizji możemy przecież dzięki nim, dla przykładu, posłuchać muzyki, posurfować po internecie, skorzystać z dedykowanych aplikacji, a nawet zagrać w gry. Niestety jednak, przyjemność ta nadal sporo kosztuje. Dlaczego by nie stworzyć zatem własnego urządzenia smart TV o wiele niższym kosztem? Jak się okazuje, potrzebne będą jedynie odtwarzacze multimedialne –  a zatem do roboty!.

Jakie możliwości dają odtwarzacze multimedialne?

Nowoczesne odtwarzacze multimedialne oferują funkcje bardzo zbliżone do tych, jakie proponuje – o wiele przecież droższe – urządzenie Smart TV. Umożliwi więc między innymi skorzystanie z najpopularniejszych serwisów VOD – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Za pomocą takiego urządzenia skorzystamy więc z serwisów typu Netflix, HBO Max, czy też Player. Oprócz tego, odtwarzacze multimedialne wyposażone są w aplikacje, które umożliwą nam chociażby odtwarzanie ulubionej muzyki. 

Niektóre odtwarzacze umożliwiają także klonowanie ekranu urządzenia mobilnego na ekran telewizora – tak zwany screen mirroring. Usługa ta przydaje się choćby wtedy, gdy chcemy obejrzeć zdjęcia z ostatniej rodzinnej wycieczki w jeszcze wyższej jakości.

Ponadto część odtwarzaczy multimedialnych z powodzeniem zastąpić może konsolę do gier. Wystarczy jedynie posiadać odpowiednio szybkie połączenie internetowe. A także być subskrybentem jednej z usług cloud gamingowych, umożliwiających granie w najlepsze gry przez tzw chmurę. Opcja ta nie wymaga jakiegokolwiek pobierania, czy instalowania plików. Po prostu, uruchamiamy odpowiednią aplikację na naszym urządzeniu, wybieramy tytuł i gramy!

Jak wybrać odtwarzacz multimedialny?

Wybierając odtwarzacz multimedialny, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na możliwości łączności, jakie oferuje. Odtwarzacze takie standardowo wyposażone są w port LAN, jeśli jednak obsługują także sieć wi-fi, będzie to zdecydowanie olbrzymim plusem. Umożliwi nam wymianę danych między odtwarzaczem multimedialnym a szeregiem innych urządzeń.

Bardzo ważnym czynnikiem jest maksymalna rozdzielczość ekranu, jaką obsługuje urządzenie. Do niedawna maksymalną rozdzielczością wspieraną przez takiego rodzaju urządzenia była rozdzielczość Full HD. Niemniej na rynku coraz częściej pojawiają się także modele zdolne do wspierania rozdzielczości 4K.

Warto także zwrócić uwagę na system operacyjny urządzenia. Prawdopodobnie najlepszym wyborem będą multimedialne odtwarzacze oparte na znanym z urządzeń mobilnych Androidzie. Pozwalają one bowiem na zainstalowanie olbrzymiej ilości wybranych przez nas, dodatkowych aplikacji i umożliwiają dużą personalizację urządzenia. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem będa urządzenia oparte na nowszych wersjach systemu.

Poszukując urządzenia idealnego, zwróćmy po prostu uwagę na nasze indywidualne potrzeby. Idealny odtwarzacz multimedialny może nawet w pełni zastąpić nam urządzenie typu smart TV.