Esport z roku na rok staje się coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu. Wraz z rozwojem technologii, w tym technologii komputerowej, coraz bardziej zaawansowany – i urozmaicony – staje się sprzęt dla graczy. Podstawowym akcesorium dla nich przeznaczonym, obok klawiatury i myszki, są słuchawki gamingowe. W jaki sposób wybrać te, które sprawią, że codzienne rozgrywki będą dla nas jeszcze przyjemniejsze? By się tego dowiedzieć, wystarczy przeczytać ten artykuł.

Na co zwrócić uwagę, wybierając słuchawki gamingowe?

Obecnie na rynku dostępny jest bardzo zróżnicowany wybór słuchawek, każdy gracz będzie więc w stanie znaleźć model odpowiedni dla siebie. Produkowane są zarówno słuchawki nauszne, jak i douszne, otwarte, półotwarte i zamknięte, te, do używania których niezbędny jest kabel USB oraz te działające dzięki technologii Bluetooth. 

Najważniejszym kryterium podczas wyboru sprzętu powinno być przede wszystkim to, by zapewniał on nam wygodę, zwłaszcza, jeśli na graniu spędzamy kilka godzin dziennie. Z tego powodu należy wybrać słuchawki z regulowaną wielkością, która pozwoli nam precyzyjnie dostosować je do kształtu naszej głowy oraz takie, które charakteryzują się miękką wyściółką. Istotne jest także zwrócenie uwagi na wysoką jakość dźwięku – sprawi to, że nasze uszy będą męczyć się wolniej.  Niemniej ważny jest dizajn samych słuchawek, szczególnie jeśli prowadzimy streamingi gry. Wśród ofert najbardziej popularne są czerwone słuchawki.

Słuchawki nauszne czy douszne?

Większość graczy korzystających z komputerów stacjonarnych i laptopów decyduje się na zakup słuchawek nausznych – te, choć cięższe od ich dousznego odpowiednika, zapewniają większy komfort użytkowania, zazwyczaj lepiej wyciszają też dźwięki otoczenia. Słuchawki douszne natomiast są znacznie bardziej uniwersalne – nadają się nie tylko do grania, ale również i do słuchania muzyki. 

Słuchawki otwarte, półotwarte i zamknięte – czym się różnią?

Słuchawki otwarte nie wygłuszają dźwięków, które docierają do nas z otoczenia, nie wygłuszają również tych, które docierają do nas z nich. Ich zaletą jest fakt, że korzystając z nich, wolniej męczy nas użytkowanie słuchawek. Słuchawki zamknięte zapewniają natomiast większy komfort poprzez blokowanie docierających do nas z otoczenia dźwięków, nie przepuszczają również na zewnątrz tych docierających do nas przez nasz sprzęt. Słuchawki półotwarte są swojego rodzaju kompromisem pomiędzy tymi opcjami – przepuszczają dźwięki jedynie częściowo. 

USB czy Bluetooth?

Bluetooth jest lepszym rozwiązaniem dla graczy ceniących sobie swobodę ruchów; nada się przede wszystkim dla osób wybierających produkcje mobilne. Mimo, że zapewniają większą niezależność, słuchawki działające dzięki technologii Bluetooth mają tendencję do przekazywania dźwięków z opóźnieniem czy też nie zapewniania stałego ich przekazu – ten możliwy jest właśnie dzięki słuchawkom działającym na USB.

Mikrofon czy jego brak? Słuchawki z mikrofonem są polecane przede wszystkim dla graczy, których rozgrywki wymagają komunikacji z drużyną. Jeśli gry, przy których spędzamy czas tego nie wymagają, zakup słuchawek pozbawionych mikrofonu będzie wystarczający. Dla osób, które chcą mieć możliwość stałego wyboru odpowiedniego rozwiązania odpowiedni może okazać się zakup sprzetu, do którego można mikrofon odłączać i przyłączać w dowolnym momencie.