Specyfikacja Sony Xperia 1 świadczy, że jest to smartfon zdecydowanie z wyższej półki. Na uwagę zasługuje jego wyposażenie w procesor Snapdragon 855. Jest on wspierany przez 6 GB pamięci RAM, możliwe jest jej powiększenie o dodatkowe 512 GB przy instalacji karty microSDXC. Systemem operacyjnym jest najnowszy Android 9 Pie. Bateria o pojemności 3330 mAh posiada tryb STAMINA, który za pomocą USB Power Delivery pozwala na szybkie ładowanie smartfonu. Sony Xperia 1 jako pierwszy smartfon na świecie został zaopatrzony w wyświetlacz OLED 4K HDR CinemaWide o proporcji 21:9 6,5 cala. Dzięki temu użytkownik może skosztować kinowej jakości obrazu. Kolejną rzeczą wyróżniającą ten smartfon na rynku, to zdecydowanie system trzech aparatów, każdy o rozdzielczości 12 MP. Każdy aparat cechuje się innym obiektywem – możemy wyróżnić:

  • obiektyw do zdjęć szerokokątnych o ogniskowej 16 mm
  • obiektyw uniwersalny – ogniskowa 26 mm
  • obiektyw z dwukrotnym zoomem – 52 mm

Natomiast aparat z przodu posiada standardową rozdzielczość 8 MP tak jak większość smartfonów dostępnych na rynku. W tym modelu powłoka Corning Gorilla Glass 6 oraz wodoodporność klasy IP65/68 skutecznie chroni smartfon i umożliwia jego używanie nawet podczas deszczu.

Cena

Smartfon został wyceniony na 3999 zł, mimo że wydaje jest to wygórowana cena, to jest ona typowa dla smartfonów o takiej jakości. Atrakcyjna wydaje się oferta producenta, ponieważ już za 4399 zł mamy możliwość nabycia zestawu, w którego skład wchodzi smartfon oraz bezprzewodowe słuchawki Sony WH-1000XM3.

Opinie

Od daty premiery nie upłynęło dużo czasu, a opinie użytkowników przemawiają na korzyść smartfonu. Do zalet zdecydowanie należy ponadprzeciętny wyświetlacz OLED 4K HDR, który zapewni nam znakomitą jakość oglądania filmów i seriali. Należy również wspomnieć o szybkości i płynności działania, którą nam zapewnia najnowszy procesor Snapdragon 855. Jednakże posiada on kilka wad, do których zdecydowanie należy mała pojemność akumulatora, co może stanowić problem podczas grania lub filmowania w jakości 4K. Pewną rekompensatą tego jest ładowarka UCH32, która zapewni szybkie ładowanie. Mankamentem także jest brak wejścia mini-jack.