W obecnym czasie coraz bardziej popularny wśród kierowców jest GPS. To urządzenie, które prowadzi kierowce przez nieznane mu drogi, bez zbędnego zatrzymywania się. W sprzedaży istnieje bardzo wiele produktów, które są urządzeniami GPS, jednak coraz częściej ludzie wykorzystują telefony czy tablety z dostępem do internetu, które mogą równie dobrze służyć jako nawigacja. Między innymi dlatego tak jest, ponieważ mapy google mają opcję nawigacji, ponadto są najbardziej aktualnymi mapami, dzięki czemu nie tylko trasę, ale też zmiany praz korki, są uwzględniane. W taki sposób bardzo łatwo jest przejechać trasę, bez nerwów, że coś się wydarzyło i nie wiadomo jak jechać. Mapy google bowiem aktualizują się ciągle, dzięki czemu uwzględniane są nawet objazdy.

Jak dobrać urządzenia GPS?

Należy przede wszystkim ustalić, do jakich zadań będzie nam ów sprzęt potrzebny. Jeśli w planach mamy podróżowanie po całym świecie lub tylko samej Europie, należy wybrać urządzenie, które będzie miało tego rodzaju mapy. Bardzo często jest tak, że GPS najtańszy ma doskonałe mapy Polski, ale nie do końca się sprawdza przy europejskich lub światowych. Droższy sprzęt może być doskonały w świecie, ale niekoniecznie po Polsce. Dlatego wybierając urządzenie, należy powiedzieć sprzedawcy, czego oczekujemy od nawigacji i jakie trasy będą uwzględniane.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

  • Ilość map w urządzeniu – jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku podróżowania tylko po Polsce, nie potrzebujemy mapy światowej, zaś w przypadku podróży międzynarodowych, będziemy bardziej potrzebowali światowych niż polskich.
  • Możliwość aktualizowania map – każdego dnia na drogach coś się dzieje i ważne jest, by w każdym momencie mieć aktualne dane na temat drogi. W wielu urządzeniach trzeba samodzielnie aktualizować mapy, choć nie będą one wystarczająco aktualne w trakcie jazdy.
  • Opcje ustalania trasy – to bardzo ważna zaleta, dzięki której można znaleźć drogę najbardziej ekonomiczną, najkrótszą czy najszybszą. Dla kogoś, kto chce dojechać w miarę tanio i wygodnie, doskonałą trasą będzie najbardziej ekonomiczna, gdyż uwzględni ona dość szybki dojazd stosunkowo dobrymi drogami. W trasie najkrótszej, zwykle są bardzo złe drogi, przez co wcale jazda nie jest ekonomiczna.
  • Łatwość w użytkowaniu sprzętu – prosty i bardzo czytelny wygląd urządzenia, nie spowoduje błędów w ustawieniach, dzięki czemu nie będzie niemiłych niespodzianek.

Gdzie zamontować nawigację w samochodzie?

To bardzo ważny element, ponieważ kierowcy nic nie może rozpraszać. Wszystkie urządzenia muszą być dostępne w zasięgu ręki, by w czasie jazdy, nie wytracać się z uwagi. Dlatego nawet nawigacja samochodowa ma być w miejscu, w którym będzie odpowiednio widoczna. Ponieważ jest to mapa tłumaczona oraz widoczna, można korzystać z obu opcji. Jednak czasami tłumacz nawigacji wprowadza w błąd, np. każąc zjechać w pierwszy zjazd z ronda, zaś sama mapa wskazuje na drugi.

Gdzie zatem powinna być umieszczona?

Z pewnością na przedniej szybie, w takim miejscu, w którym nie będzie zasłaniała widoku, natomiast wystarczy spojrzenie, żeby wyraźnie zobaczyć konkretne miejsce na mapie. Nawigacja samochodowa nie zawsze jest konieczna, gdyż trasa, która znamy, nie potrzebuje prowadzenia, jednak na obcej drodze bardzo się przydaje. Łatwość w ustaleniu trasy, widoczna każda zmiana oraz dobrze widoczna mapa, to podstawa, w płynnej jeździe. Duży ekran nawigacji, nie zawsze spełnia odpowiednie wymagania, ponieważ może zasłonić część widoczności drogi a to jest niebezpieczne.

Jak zamontować nawigację w samochodzie?

Należy ustalić wysokość i dopiero wtedy montować. Zwykle urządzenia mają specjalne przyssawki, które mocuje się na szybie, lub specjalne podstawki na klej, by umieścić GPS na półeczce przy szybie. Czasami urządzenie trzeba przykręcić, jednak jest to rzadkie rozwiązanie. Zwykle mocowanie dostosowane jest do szybkiego i łatwego montażu,w taki sposób, by urządzenie nie przeszkadzało w jeździe.