Jadąc autem, na drodze możemy napotkać najróżniejsze sytuacje. Niektóre z nich bywają niejednoznaczne. Dotyczy to zazwyczaj kolizji z naszym udziałem lub gdy jesteśmy jej świadkami. Kamery samochodowe od kilku lat stają się coraz powszechniejszym urządzeniem w aucie. Nagrania z wideorejestratora pomagają rozwiać wszelkie wątpliwości co do winowajcy zdarzenia drogowego. Oferta kamer na rynku jest duża. Wybierz odpowiednią!

Jak wybrać wideorejestrator?

By dokonać właściwego zakupu, musimy odpowiedzieć również na pytanie, dla kogo jest kamera samochodowa? Przede wszystkim zadowoleni z jej użytkowania będą kierowcy, który podróżują dużo i często. Nieważne, czy jeżdżą trasą, w mieście, czy w trybie mieszanym. Przez częstotliwość to oni są najbardziej narażeni na zdarzenia drogowe. 

Jak wybrać kamerę samochodową? Musisz zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu. Im jest wyższa, tym obraz będzie bardziej czytelny, dzięki czemu pozwoli na dokładne obejrzenie obrazu. Optymalną rozdzielczością dla wideorejestratora jest 720p, czyli 1280×720 (HD). Oferta rejestratorów ma też modele, które nagrywają w 4K. Takie nagrania mają jedną wadę. Pliki mogą dużo ważyć, przez co musiałbyś częściej dbać o wymianę karty pamięci lub zgrywanie materiału na komputer.

Oprócz powyższych, podczas wyboru kamery samochodowej zwróć uwagę na:

  • kąt nagrywania,
  • czujnik ruchu,
  • GPS,
  • nagrywanie nocne,
  • akumulator,
  • wyświetlacz,
  • dźwięk,
  • złącza,
  • montaż,
  • dodatkowe funkcje.

Jak działa kamera samochodowa?

Kamera samochodowa działa w bardzo podobny sposób, co zwykła kamera. Obraz przechodzi przez obiektyw i pada na matrycę, gdzie później analizowany jest na piksele i przesyłany do mikroprocesora. Procesor następnie zapisuje całość w pamięci.

Jeśli chcesz, żeby wideorejestrator działał poprawnie, to musisz go odpowiednio zamontować. Obraz, który ma być rejestrowany, powinien pochodzić sprzed przedniej szyby. Kamery samochodowe mają na wyposażeniu często czujnik grawitacyjny, który jest niezwykle istotny podczas kolizji. Dzięki zapisanym danym można odczytać gwałtowną zmianę parametrów w czasie zdarzenia na drodze. 

Czy warto zainwestować w wideorejestrator? Zakup kamery samochodowej może mieć kluczowe znaczenie w czasie wypadku. Dla osób, które rzadko jeżdżą autem, może to nie mieć sensu. Natomiast w przypadku częściej korzystających z czterech kółek to decyzja bardziej zasadna. Nagrania z kamery możesz przekazać policji, dzięki czemu podczas sprawy sądowej mogą odegrać istotną rolę. Z kamery możesz również korzystać jako nawigacji lub pomoże doskonalić Twoje umiejętności kierowcy.