Amplituner to kluczowy element naszego kina domowego. Na rynku wybór modeli jest ogromny. Dlatego wybór amplitunera dla wielu osób może być trudną sprawą. Modele zaczynają się już od bardzo niskich cen, ale końca nie widać, gdyż najlepsze amplitunery potrafią osiągać zawrotne ceny. Zatem jaki amplituner do kina domowego wybrać?

Wszystko zależy od tego ile mamy pieniędzy – jest to główny czynnik, który ogranicza większość ludzi. Z pewnością jest łatwiej dobrać co odpowiedniego dla siebie, jeśli dysponuje się większą kwotą. Kolejna sprawa to dobranie odpowiednich parametrów urządzenia, o których więcej jest informacji w tekście poniżej…

Kanały w amplitunerze

Ilość kanałów zależy od amplitunera. Jeden będzie miał ich więcej a drugi mniej. Bardzo ważne podczas dobierania sprzętu dla siebie jest zwrócenie uwagi na ilość kanałów, które będą nam potrzebne. W zależności od tego, jakie mamy nagłośnienie – będziemy potrzebowali różnej ilości kanałów dostępnych w amplitunerze. Podstawą jest tutaj układ 5.1, który cechuje się tym, że posiada: dwie przednie kolumny, głośnik kanału centralnego, subwoofer oraz dwie kolumny efektowe. Zwykle jest on dostępny w każdym amplitunerze.

Lepsze amplitunery posiadają większą ilość kanałów. Są jeszcze modele wyposażone w 7 kanałów, które pozwalają na stworzenie jeszcze ciekawszych układów takich jak 5.1.2 bądź 7.1. Wybór amplitunera jest bardzo ważny, gdyż dzięki temu będziemy mogli podpiąć nasz sprzęt, by działał. Jeśli będziemy chcieli zrobić system 5.1.4 lub 7.1.2 będziemy musieli zaopatrzyć się w urządzenia o jeszcze większej ilości kanałów. Z pewnością znajdziemy takie, które mają ich 9 i więcej.

Odpowiednia moc amplitunera do kina domowego

Kupno amplitunera to także wybór odpowiedniej dla nas mocy. W zależności od wielkości naszego pomieszczenia, w którym będziemy słuchali muzyki, czy oglądali filmy – dobieramy, ile potrzebujemy WAT. Wiadomo, że do małego pomieszczenia nie będziemy potrzebowali jakieś ogromnej mocy. No, chyba że bardzo chcemy zdenerwować sąsiadów…
Większość amplitunerów ma moc na kanał powyżej 80 WAT, także taki sprzęt powinien sprawić, że nasze kino domowe będzie grało doskonale. Jednak jeśli chcemy nagłośnić dużą powierzchnię, to potrzebujemy amplitunera o większej mocy i taki też trzeba nabyć.

Wejścia i wyjścia

Podstawowym wejściem potrzebnym do tego, aby nasze kino domowe prawidłowo funkcjonowało, jest HDMI. Ten typ złącza umożliwia przesyłanie sygnału video i audio. Planując jaki amplituner do kina domowego zakupić będziemy musieli uwzględnić ile wejść HDMI, będziemy potrzebowali. Większość sugeruje minimum 3. Oczywiście im więcej mamy do wydania na amplituner, tym więcej wejść będą one posiadać.

Kupno amplitunera to także porównanie standardów wejść HDMI. Przykładowo HDMI 2.0b pozwala na przesyłanie obrazu w rozdzielczości 4K w 60 fpsów. W zależności od tego, co potrzebujemy, musimy dobrać odpowiedni dla nas standard HDMI.

Jakie jeszcze wejścia i wyjścia można znaleźć w amplitunerze? Oto przykładowe z nich:

  1. Wejście USB – klasyka, pozwala nam podłączyć do amplitunera np. przenośną pamięć z muzyką.
  2. Wejście gramofonowe – jak sama nazwa wskazuje, jest to wejście, do którego możemy podłączyć gramofon. Taki sprzęt jest idealny, jeśli chcemy słuchać muzyki najwyższej jakości, którą może nam zapewnić igła i wosk.
  3. Cyfrowe wejścia – potrzebne nam, by podłączyć cyfrowe źródła dźwięku.
  4. Analogowe wejścia – konieczne, by podłączyć analogowe źródła dźwięku. Może to być komputer czy odtwarzacz CD.
  5. Analogowe wyjścia

Jaki amplituner wybrać?

Podczas wyboru najlepiej dostosować naszą ilość pieniędzy, które możemy wydać na sprzęt do tego, co konkretnie potrzebujemy. Dobieramy amplituner do kina domowego, biorąc pod uwagę moc sprzętu oraz ilość kanałów. Sprawdzamy jakie rodzaje wejść i wyjść dany model posiada oraz czy jest ich odpowiednia ilość. Koniecznie należy sprawdzić, w jaki standard wejścia HDMI jest dany model wyposażony.