Mało kto wie, że gramofon ma lepszą jakość dźwięku niż popularny format „mp3”. Dlatego tak wiele osób inwestuje w taki sprzęt. Wydawałoby się, że jest już przestarzały… Nic bardziej mylnego. Obecnie mamy możliwość zakupu bardzo nowoczesnych egzemplarzy, których jakość muzyki jest na najwyższym poziomie.

Jaki gramofon kupić? To zależy od tego, do czego jest nam potrzebny. Inny będzie potrzebny sprzęt DJ-owi a inny osobie, która jest audiofilem i oczekuje najwyższej jakości dźwięku, jaką można wyciągnąć z płyt winylowych. Niektórzy po prostu szukają taniego gramofonu, aby odtworzyć swoje stare kolekcje winyli. Zatem jaki gramofon wybrać?

Rodzaje gramofonów

By wiedzieć jaki gramofon wybrać, musimy wiedzieć, czym się one różnią między sobą. Dzielimy ten sprzęt na: automatyczny, półautomatyczny oraz w pełni manualny. Jaka jest różnica pomiędzy nimi?

  1. Automatyczny – tutaj do odtworzenia muzyki należy tylko umieścić winyl oraz nacisnąć przycisk odpowiadający za „start”. Mechanizm sam automatycznie przesuwa ramię na płytę i zaczyna odtwarzanie, a po zakończeniu wyłącza silnik, a ramię wraca na podpórkę.
  2. Półautomatyczny – tutaj musimy rozpocząć odtwarzanie płyty poprzez opuszczenie w wybranym miejscu na niej ramienia sprzętu. Jednak po zakończeniu odsłuchiwania silnik sam się wyłączy, a ramię wróci na swoje miejsce, czyli na podpórkę.
  3. Manualny – sprzęt typowo dla audiofilów, czyli dla ludzi zakochanych w muzyce. Cały proces odtwarzania muzyki jest inicjowany i kontrolowany tylko przez nas.

Dzielimy także sprzęt na ten o napędzie paskowym i bezpośrednim.

  1. Paskowy – chętniej wybierany przez ludzi, którzy cenią sobie dobrą jakość muzyki. Taki napęd nie przenosi drgań i zakłóceń, które generuje silnik. Minusem jest to, że trzeba co jakiś czas wymieniać pasek. Jednak trzeba to robić dopiero co kilka lat.
  2. Bezpośredni – wybierany przez DJ-ów na całym świecie. Tutaj silnik porusza osią, na której jest umieszczony talerz i dzięki temu uzyskujemy szybkość i precyzję sprzętu oraz doskonałą kontrolę nad zmianą prędkości obrotowej.

Produkcja muzyki na gramofonie

Istnieje w branży muzycznej sztuka pod nazwą „sampling”. Dzięki niej przy użyciu kilkusekundowych wycinków piosenek ze starych płyt winylowych uzyskuje się nowe kompozycje i piosenki. Dlatego dla wielu producentów muzycznych a szczególnie dla tych zajmujących się rapem możliwość połączenia odtwarzacza płyt winylowych oraz komputera jest podstawą ich pracy.

Kupno gramofonu odtwarzającego płyty winylowe dla producentów muzyki jest bardzo ważne. Nie może to być tani sprzęt, tylko ten z najwyższej półki, aby jakość dźwięku była jak najlepsza – gdyż jest to surowiec do stworzenia nowego dzieła a ciężko coś zrobić z nieczystego nagrania.

Sprzęt dla DJ-a

Natomiast jaki gramofon kupić ma DJ? To wszystko zależy od jego umiejętności i zasobności portfela. Zwykle osoby początkujące nie mają dużo pieniędzy lub nie chcą wydawać majątku na coś, co może okazać się nie najlepszą dla nich pasją. W dodatku potrzeba dwóch, a nie jednego odtwarzacza płyt winylowych!

Sprzęt dla audiofila

Tutaj wydatki się nie kończą. Jeśli chcemy mieć jakość muzyki na najdoskonalszym poziomie, to zapłacimy tyle, ile będziemy w stanie. Ciągle powstaje coś lepszego, co w jakiś sposób może delikatnie polepszyć jakość dźwięku. Pojawiają się egzemplarze, których wykonanie może zawstydzić nawet promy kosmiczne. Jeden egzemplarz pokazany podczas Audio Video Show kosztowało ponad 600 tysięcy złotych.

Aczkolwiek już na najwyższym poziomie jakości sprzętu wrażenia z odsłuchu często są na zasadzie placebo – wmawiamy sobie, że lepiej słyszymy muzykę. Tak jak pacjenci łykają zwykłe tabletki z witaminą C, choć myślą, że biorą lek i dzięki sile autosugestii… zdrowieją. Tutaj jest podobnie. Istnieje jakiś poziom, ponad którym inwestowanie w sprzęt to raczej tylko pasja i ciekawostka, gdyż zwykły człowiek nie uświadczy zmian jakości. Dlatego warto dobierać sprzęt grający z głową.