Widok tradycyjnych deskorolek i longboardów na polskich ulicach już dawno przestał kogokolwiek dziwić. Swego czasu pojazdy te miały wielu wielbicieli, a ich popularność stopniowo rosła. Dziś ma drogach można spotkać nie tylko elektryczne hulajnogi, rowery i jednokołowce, ale także elektryczne longboardy. Czym różnią się od tradycyjnych i czy są od nich lepsze?

Elektryczne pojazdy zyskują coraz większą popularność. Jeszcze nie tak dawno były jedynie nowinką technologiczną, dziś można bez problemu wynająć elektryczna hulajnogę i ominąć dzięki niej miejskie korki. Jest to rozwiązanie wygodne i ciekawe, nic więc dziwnego, że zyskuje wciąż kolejnych sympatyków. Tylko czy jazda na longboardzie elektrycznym będzie tak samo ekscytująca, jak na zwyczajnym?

Czym jest elektryczny longboard?

Longboard elektryczny zbudowany jest podobnie jak klasyczna deska, ale poza standardowymi elementami ma kilka dodatkowych. Najważniejszy jest silniczek, który odpowiada za to, że deska samodzielnie pojedzie. Do tego w wyposażeniu elektrycznych longboardów znajdziemy baterię oraz pilot sterujący. Mimo zastosowaniu dodatkowego osprzętu, deska nadal pozostaje lekka i poręczna, tak jak tradycyjny longboard. Można zabrać ją ze sobą wszędzie. Co jednak może być najważniejsze dla wielu zainteresowanych zakupem deski – jazda na niej absolutnie nie męczy. Co może być uznane zarówno za plus, jak i za minus.

Jak wygląda jazda na elektrycznej desce?

Longboard elektryczny sterowany jest za pomocą pilota bezprzewodowego, choć w niektórych ze starszych modeli można jeszcze znaleźć piloty przewodowe. Posługując się nim, można w łatwy sposób hamować, jednak każdy chcący jeździć na elektrycznych longboardach powinien znać techniki jazdy na deskach klasycznych.

Elektryczna deska może rozpędzić się od 15 do nawet 40 km/h w zależności od modelu. I co ważne, jazda z taką prędkością nie męczy. To wygodne rozwiązanie, gdy chcesz dojechać do szkoły lub pracy i ominąć korki, jeśli jednak lubisz wysiłek fizyczny i chcesz uprawiać sport, możesz czuć się zawiedziony. Longboard elektryczny to przyjemność jazdy bez zadyszki i bez bólu mięśni. Jeśli jednak w trasie rozładuje się bateria, można na desce jeździć również w zwyczajny sposób.

Czym elektryczny longboard rożni się od klasycznego?

Poza tym, że ma silnik i pilot ułatwiający sterowanie, wielkich różnic między lobgboardami klasycznymi a elektrycznymi nie ma. Oczywiście należy pamiętać, że longboardy elektryczne nie są sprzętami przeznaczonymi do jazdy wyczynowej, a raczej rekreacyjnej.

Co trzeba wiedzieć o elektrycznej desce przed zakupem?

  • w desce można dostosować prędkość oraz zużycie energii podczas jazdy,
  • w większości modeli można dostosować skrętność tak jak w zwykłych longboardach,
  • elektryczna deska nie nadaje się do jazdy podczas ulewnego deszczu i po kałużach,
  • nie są to pojazdy przeznaczone do offroadu, dlatego warto uważać na nierówne i piaszczyste nawierzchnie,
  • na niektórych deskach można wykonywać triki, trzeba jednak sprawdzić zalecenia producenta.

Elektryk czy klasyk?

Podejmując decyzję o kupnie longboarda trzeba przede wszystkim określić, w jakim celu chcemy deskę nabyć. Do jazdy czysto rekreacyjnej, dojazdów do pracy czy szkoły elektryczny longboard będzie świetnym wyborem. Taka deska gwarantuje wygodę i samą przyjemność z jazdy, a także większe prędkości. Jeśli jednak chcesz zacząć uprawiać sport, lubisz się zmęczyć lub masz ochotę na wykonywanie trików, postaw na deskę klasyczną. Często elektronika w longboardach nie jest dostosowana do bardziej zaawansowanych trików. Trudno jednak w tym miejscu oceniać, czy elektryczny pojazd jest lepszy od tradycyjnego – jest inny i ma odmienną grupę docelową, niż tradycyjne deski. Najważniejsze, by kupować longboardy zgodnie ze swoimi potrzebami.