Słuchawki dokanałowe dzięki swojej wygodzie użytkowania, lekkości oraz poręczności cieszą się szczególną popularnością. Sprawdzą się idealnie w praktycznie każdej sytuacji, zarówno na siłowni, podczas biegania, spaceru czy w komunikacji miejskiej. W przypadku podjęcia decyzji o zakupie modelu bezprzewodowego, odchodzi problem związany ze zbędnym przewodem. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę decydując się na słuchawki ?

Czym kierować się przy wyborze słuchawek dokanałowych?

Kwestia doboru modeli bezprzewodowych czy klasycznych jest już zależna od indywidualnych preferencji. Niezależnie jednak od rodzaju, na który się zdecydujemy, zawsze konieczne jest zwrócenie uwagi na jakość dźwięku. Przed zakupem należy zwrócić baczną uwagę na kilka istotnych parametrów technicznych.

  • Impedancja- jest nazywana inaczej oporem pozornym i odpowiada w głównej mierze za czystość dźwięku oraz jego głośność. Parametr ten wyrażany jest w omach. Mając to na uwadze warto szukać modeli słuchawek dokanałowych o wyższej wartości omów, co przełoży się na znacznie mniejszą ilość szumu. Jeśli zależy nam na tym parametrze warto jest zwrócić uwagę na słuchawki z redukcją szumów. Najtańsze z modeli posiadają impedancję na poziomie 16 Om. 
  • Pasmo przenoszenia- parametr ten, ma za zadanie określić zakresy niskich oraz wysokich dźwięków, jakie odtwarzają słuchawki. W większości przypadków, standardem dla słuchawek jest zakres 20-20000 Hz. Z kolei dla osób bardziej wymagających, dobrym rozwiązaniem będą słuchawki dokanałowe o rozszerzonym pasmie. 
  • Czas pracy na baterii- jest to parametr, który obowiązuje jedynie w przypadku modeli bezprzewodowych. Krótki czas pracy sprzętu to jedna z bardziej irytujących rzeczy, dlatego też nie warto ignorować tego aspektu. W większości przypadków, przy zakupie podawane są dwie wartości czasu pracy- w trybie czuwania oraz użytkowania. Należy więc brać pod uwagę tylko ten drugi z parametrów. Modele z wyższej półki są w stanie pracować nawet do 5 godzin. 
  • SPL- jest to wartość poziomu ciśnienia akustycznego, która wyrażana jest w decybelach (dB). Im ta wartość jest wyższa, tym głośniejsze brzmienie. Standardowe słuchawki oscylują w granicach 100 dB. 

Oprócz powyższych, absolutnie podstawowych parametrów, warto zwrócić również uwagę na kilka dodatkowych funkcji. Różnego rodzaju opcje pozwolą poprawić w znaczny sposób komfort użytkowania sprzętu, ale również samą jakość dźwięku. Dobrym wyborem będzie z pewnością możliwość aktywnej redukcji szumów. W wielu przypadkach sprawdzi się także wodoodporność, szczególnie na basenie. 

Słuchawki dokanałowe – sposób użytkowania

Oprócz zwrócenia uwagi na parametry słuchawek dokanałowych, warto mieć na uwadze także ich przeznaczenie. Nieco inne wymagania będą mieć osoby, które potrzebują słuchawek do komunikacji miejskiej czy w trakcie biegania. Zupełnie innymi aspektami będzie się również kierować meloman. 

W przypadku modelu do biegania, słuchawki muszą idealnie dopasowywać się do kształtu ucha, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nie będą wypadać podczas wykonywania intensywnych ruchów. 

Osoby potrzebujące słuchawek do komunikacji miejskiej, z pewnością będą szukać sprzętu kompaktowego oraz wygodnego, który będzie w stanie wytłumić dźwięki zewnętrzne, mogą się sprawdzić słuchawki bezprzewodowe Philips.